مهاجرت به کشور ترکیه

کشور ترکیه با توجه به شرایط ورود آسان برای ایرانی ها، یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی است. از مزایای مهاجرت به کشور ترکیه میتوان به هزینه پایین رفت و آمد، نزدیکی جغرافیایی به ایران، نزدیکی فرهنگی و امکان سفر با وسایط نقلیه متنوع در نظر گرفت. مهاجرت به ترکیه از روش های متنوعی مانند تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و خرید ملک امکان پذیر است. در ترکیه شرایط تحصیلی و کاری مساعدی می توان به دست آورد چرا که هم دانشگاه های آن کشور با دانشگاه های معتبر همکاری می کنند، هم اقتصاد کشور ترکیه از سیاست درهای باز حمایت می کند و موقعیت کاری و سرمایه گذاری خود در انتظار خارجی هاست.شما برای اینکار نیاز به ترجمه رسمی مدارک شناسایی خانواده مانند گذرنامه ، شناسنامه ، سند ازدواج و …. به زبان ترکی استانبولی و اخذ تاییدات دادگستری و خارجه و سفارت ترکیه در ایران خواهید داشت.

اقامت در کشور ترکیه

توجه به همسایگی ترکیه با ایران هر ساله ایرانیان زیادی برای اقامت به این کشور مهاجرت می کنند. اطلاع از شرایط ویزای همراه ترکیه برای هموطنانی که قصد اقامت در ترکیه همراه با اعضای خانواده را دارند امری ضروری و حائز اهمیت است. متقاضیان می توانند از طریق راه های مختلفی مثل مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری به ترکیه ، سرمایه گذاری، تولد فرزند، ازدواج با تبعه کشور ترکیه و پناهندگی در ترکیه به این کشور مهاجرت کنند و در ترکیه اقامت داشته باشند.

ادامه تحصیل در کشور ترکیه

ادامه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور ترکیه یکی از راه های رایج و پر مخاطب برای مهاجرت به این کشور محسوب می شود. دروس تحصیلی در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود و امکان تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی برای متقاضیان خارجی و بین المللی وجود دارد. برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه به پذیرش از دانشگاه مورد نظر در این کشور و ویزای تحصیلی ترکیه نیاز دارید. خانواده فرد نیز می توانند همراه متقاضی در این کشور اقامت داشته باشند، به این منظور اعضاء خانواده می توانند با دریافت ویزای توریستی ترکیه به مدت 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشند. اگر خانواده قصد اقامت طولانی در این کشور را داشته باشند باید اقدامات لازم را در جهت اخذ مجوز اقامت انجام دهند.

یکی از روش های اخذ اقامت ترکیه، مهاجرت تحصیلی ترکیه است. نوسان نرخ ارز باعث شده که متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، به سمت کشور ترکیه متمایل شوند. ترکیه دانشگاه های معتبری دارد و بعضی از دانشگاه های آمریکایی در این کشور شعبه دارند. در زمینه پزشکی و داروسازی هم 7 دانشگاه این کشور مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هستند. در ضمن بیشتر دانشگاه های ترکیه در دوره تبادل دانشجوی اراسموس عضویت دارند و پس از مهاجرت تحصیلی ترکیه می توان برای دانشگاه های سایر کشورها اقدام کرد. از بین معتبرترین دانشگاه های و مراکز آموزشی ترکیه میتوان به دانشگاه های بوغازایچی، بیلکنت، صابانجی، دانشگاه فنی و مهندسی خاورمیانه، کُچ، حاجت تپه، آنکارا، قاضی، استانبول، آتاتورک، آتیلیم، مرمره ، دانشگاه آک دنیز اشاره کرد. برای ترجه رسمی مدارک تحصیلی خود و چگونگی اخذ تاییدات دولتی می توانید از کارشناسان ما مشاوره و راهنمایی بگیرید.

 

با ما تماس بگیرید

 

چگونگی اخذ ویزا در کشور ترکیه

در حقیقت ویزای همراه ترکیه این اجازه را به اعضای خانواده (همسر، والدین و یا فرزندان) فرد اجازه ورود و اقامت در خاک ترکیه را تا مدت محدودی می دهد. تحصیل در جمهوری ترکیه نیز روشی برای اخذ این نوع ویزای کشور ترکیه محسوب می شود. اما مدت زمان اعتبار مجوز اقامت همراهان در کشور ترکیه مطابق با اعتبار مجوز اقامت دانشجو است اما به طور کلی سقف اعتبار مجوز تا 24 ماه می باشد. مجوز اقامت به همسر و فرزندانی با سن کمتر از 18 سال یا فرزندان وابسته با سن بیشتر از 18 سال تعلق می گیرد. اگر در طول اقامت در کشور ترکیه فرزند شما در این کشور متولد شود باید در ظرف مدت 6 ماه اقدامات لازم را در جهت اخذ مجوز اقامت ترکیه انجام دهید.

متقاضیانی که قصد ورود به بازار کار کشور ترکیه را دارند باید برای برقراری ارتباط به زبان ترکی تسلط داشته باشند، تسلط به زبان انگلیسی علاوه بر زبان ترکی پوئنی مثبت برای متقاضی محسوب می شود. برای کاریابی در کشور ترکیه فرد می تواند از طریق وب سایت های کاریابی، موسسات کاریابی معتبر و آگهی های شغلی منتشر شده اقدام کند.

اگر کارفرما با درخواست فرد برای کار موافقت کند دعوت نامه شغلی برای متقاضی ارسال می کند. با دریافت دعوت نامه شغلی فرد می تواند اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزای کار ترکیه انجام دهد، همچنین فرد می تواند ویزای همراه این کشور را برای همسر و فرزندان با سن کمتر از 18 سال دریافت کند. فرزندان فرد می توانند بدون دریافت ویزای تحصیلی در مدارس کشور ترکیه ادامه تحصیل دهند، اگر همسر فرد بخواهد در این کشور مشغول به کار شود باید مجوز کار کشور ترکیه را به صورت جداگانه دریافت کند جهت ترجمه رسمی سوابق کاری خود در ایران و ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار و نحوه ی اخذ تاییدات دولتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اگر قصد مهاجرت با اعضاء خانواده خود را دارید باید اثبات کنید توانایی پرداخت هزینه های زندگی اعضاء خانواده را دارید. همچنین لازم است فرد مدارک لازم را تکمیل کند و سند ازدواج و مدارک شناسایی و پاسپورت اعضای را اعطاء کند.

ویزای مسافرتی ترکیه ،الکترونیک ویزا (e-Visa) نام دارد که البته ایرانی ها با پاسپورت معمولی خود می توانند مسافرت 90 روزه (3 ماهه) به کشور ترکیه داشته باشند. این مزیت به لطف تفاهم نامه میان ایران و ترکیه حاصل شده است. در واقع برای کشور ایران در روابط متقابل با ترکیه، قاعده منع روادید اعمال می شود. در صورتی که حداقل 60 روز از مدت پاسپورت شما باقی مانده باشد می توانید به کشور ترکیه مسافرت کنید. از بهترین شهرها برای مهاجرت توریستی به کشور ترکیه می توان به استانبول، ازمیر، بدروم، کوش آداسی، آنکارا و آلانیا اشاره کرد.

ویزای کار در کشور ترکیه

کسانی که ویزای کاری ترکیه را کسب کرده باشد، از امتیازاتی مانند حقوق مستمری بازنشستگی، اخذ تابعیت پس از دوره 5 ساله و امکانات و خدمات درمانی بهره مند میشوند. فردی که به عنوان توریست وارد ترکیه شده باشد، حق کار ندارد و کارفرمایان ترکیه ای نیز حق استخدام نیروی کار بدون ویزا را ندارند. مهاجرت کاری به ترکیه از طریق ویزای کار که مجوز کار یا (Çalışma izni) نامیده می شود، طرفداران زیادی در میان نیروی کار ماهر و نیمه ماهر ایرانی پیدا کرده است. اگر شما ویزای کار معتبر (غیر از ویزای تحصیلی) داشته باشید، یا در صورت نداشتن اقامت معتبر بتوانید در کنسولگری ترکیه درخواست خود را ثبت کنید، اجازه کار پیدا خواهید کرد. بازار کار ترکیه یکی از بازارهای پررونق در خاورمیانه محسوب می شود.